MijnTuin.org
Wil je gepersonaliseerde informatie ontvangen over jouw tuin?
Heb je reeds een MijnTuin.org account? Aanmelden
Registreer je nu gratis!

Tuintips Mei - Overzicht

19849 x gelezen
Eddy G. door Eddy Geers • Maandag 1 Mei 2023 Volg Eddy G.

GAZON

  • Regelmatig maaien. Het maaisel kan je eventueel als mulchlaag tussen de planten strooien. Dit helpt om onkruidgroei in te dijken en voorkomt uitdrogen van de grond.
  • Onkruid verwijderen en bestrijden. Paardebloemen kan je best handmatig verwijderen. Voor de andere onkruiden kan je een aangepast middel gebruiken of kies voor een milieuvriendelijke oplossing zoals een onkruidbrander.
  • Een gazon aanleggen met grasrollen kan nog steeds. Bereid de bodem goed voor.
  • Bewerk de graskanten.


PLANTEN

  • De keuze aan eenjarige en zomerbloeiende planten is enorm uitgebreid. Je kan diverse soorten combineren in bloembakken, potten en hanging baskets.
  • Vijverplanten zijn mooi maar ook uiterst nuttig. Vooral zuurstofplanten zijn noodzakelijk voor een goede waterkwaliteit. Ook langs de oever of vijverrand kan je mooie combinaties maken.
  • Voorgezaaide eenjarigen kunnen nu in de volle grond worden uitgeplant. Je kan nu ook rechtstreeks in volle grond eenjarigen zaaien.
  • Tweejarigen zoals stokroos (Alcea), vingerhoedskruid (Digitalis) en Judaspenning (Lunaria) moeten nu gezaaid worden.
  • Zet steeds een aantal planten in potten als 'reserve' voor mochten er gaten in de border vallen.
  • Hoge vaste planten hebben steun nodig. Een uitstekend systeem van plantensteunen dat meegroeit met de plant vind je op de site van Peacock.  Je kan de producten ook in de meeste tuincentra en op deze site vinden.
  • Zomerbloeiende bloembollen die in potten werden geplant kunnen nu in de volle grond worden uitgeplant.


SNOEIEN

  • De vroegbloeiende heesters zoals Forsythia, Kerria, Ribes, Spirea die uitgebloeid zijn kunnen nu gesnoeid worden. Ook erica en winterjasmijn, als dat nog niet gebeurd is.
  • Groenblijvende hagen van buxus, taxus kunnen gesnoeid worden. Snoei niet op een zonnige dag maar best op een bewolkte dag om zonnebrandschade te vermijden. Na het snoeien mag je de planten extra meststof geven.
  • Ook bladverliezende hagen kunnen gesnoeid worden.
  • Bij uitgebloeide rododendrons kun je de bloemen wegknippen.
  • Let er op bij klimplanten zoals wingerd, klimop, blauweregen en klimhortensia, die aan een huisgevel werden geplant, dat ze niet in de dakgoot groeien of afvoer-pijpen klemmen. Controleer ook of bij de klimplanten het steunmateriaal nog voldoende stevig is. Eventueel opnieuw aanbinden.
  • De vroegbloeiende Clematis montana mag je snoeien. MEER INFO
  • Indien dit nodig is kan je bladverliezende hagen nu flink terugsnoeien of inkorten.
  • Begin mei kan je nog de Passiflora snoeien. Passiflora wordt gesnoeid om de omvang in te perken. Je knipt hierbij alle zijscheuten terug tot binnen twee of drie knoppen van de hoofdstengels. Ook oudere takken kan je wegsnoeien.
  • Lage vaste planten met een kruipende groeiwijze zoals Aubrieta, Arabis mag je na de bloei terugsnoeien om ze compact te houden.


ONDERHOUD

  • Meststoffen strooien in de siertuin bij de vaste planten, heesters, rozen.
  • Onkruidgroei onder controle houden. Verwijder onkruid, maak de grond vochtig en leg dan een laag sierschors op ander afdekmateriaal zoals cacaodoppen. Dit laatste houdt ook de slakken op afstand. 
  • Vang zoveel mogelijk regenwater op. Hou de tuinslang binnen handbereik.
  • Laat het loof bij uitgebloeide bloembollen staan en volledig afsterven. Zo kunnen de bollen reservevoedsel opslaan.
  • Voorzie steunmateriaal bij hoog groeiende vaste platen.
  • Bloembakken kunnen volop beplant worden met eenjarigen en zomerbloeiende planten. Regelmatig water geven in droge periodes.
    Beplant ook hanging baskets.
    Hou steeds een aantal planten als reserve in potten om eventuele gaten in de border op te vullen.
  • Niet alleen de schadelijke maar ook de nuttige insecten zijn nu actief in de tuin.
    Honingbijen verzamelen volop nectar. Hou hiermee rekening als je schadelijke insecten wilt bestrijden. MEER INFO 
  • De terrasplanten kunnen nu volop het terras aankleden.
  • Op een zachte dag met wat regen, kunnen de kamerplanten eens naar buiten gehaald worden en genieten van een lichte douche.
    Dit geldt niet voor planten met behaarde bladeren.


VIJVER

  • Het kan nodig zijn om een bestaande vijver schoon te maken.
    Meestal moet dit om de 5 - 6 jaar gebeuren wanneer de planten ook groot en volwassen zijn geworden.
  • Het kan ook nodig zijn om de waterlelies te splitsen. MEER INFO
  • De waterplanten zijn opnieuw verkrijgbaar in de vijver- en tuincentra en dat is ook het signaal om met een nieuwe vijver te starten. MEER INFO
  • Zuurstofplanten zijn noodzakelijk voor een gezonde vijver met helder water. MEER INFO

4 reacties

  • Luc S. Luc S. Hoe snoei ik het best klimrozen
    Zaterdag 29 April 2017 om 08:59
  • Marc V. Marc V. De oude takken aan de basis wegnemen

    Vrijdag 19 Mei 2017 om 18:07
  • Eddy H. Eddy H. Ik tel drie ogen vanaf de hoofdtak en daar wegnemen ... wel op letten dat je snoeit net voorbij een BUITEN oog belangrijk !!
    Vrijdag 1 Mei 2020 om 17:14
  • Gitta V. Gitta V. Eddy blijft hameren op het ‘bestrijden’ van ‘onkruid’ met ‘middelen’. Ik zeg: dit is ouderwets tuinieren, bestrijden met middelen is tegenwoordig uit den boze, we zitten namenlijk in een biodiversiteitscrisis. Paardebloemen zijn hele nuttige planten voor veel insecten dus ik zeg, lekker laten staan waar ze niet in de weg staan. En maai eens een stukje niet en kijk wat een prachtige wilde bloemen daar op komen!
    Vrijdag 5 Mei om 09:28

Log in om een reactie te plaatsen