Spaanse Margriet
Algemene omschrijving
De Spaanse margriet (Osteospermum ecklonis) uit Zuid-Afrika wordt in Nederland vooral verkocht als eenjarige perkplant. Het is eigenlijk een vaste plant, behorend bij de groep van Asterachtigen, waarvan de basis kan verhouten. Er is een grote verscheidenheid aan bloemkleuren en plantvormen. Ze worden ook wel op stam verkocht.
De Spaanse Margriet behoort tot de Asteraceae familie en vindt zijn oorsprong in Zuid-Afrika.
Eenjarige plant met een hoogte tot 40cm en 60cm breed.
Stervormige bloemen 5 tot 7cm. Doorbloeiend van juni tot okt.
Plantvoorschriften: Staan graag in de brandende zon. Je kan de planten in volle grond uitplanten, maar als je ze in potten of bakken zet is het belangrijk dat je ze wat ruimte geeft. Osteospermum maakt namelijk een flink wortelstelsel dat niet direct veel concurrentie verdraagt.
Plant meerder planten bij elkaar met 30-40 cm tussenruimte.
Vermeerderen kan uit zaad of door het nemen van stekken in de zomer, maar is omslachtig.
Verzorging: Verwijder regelmatig uitgebloeide bloemen samen met de lange steel. Geef regelmatig wat vloeibare mest, zeker in potten om de twee weken.
Kan tegen een stootje wat watergeven betreft. Pas water geven als de plant bijna droog staat.
Laat de plant niet met zijn wortels in water staan, het water moet steeds weg kunnen. Gebruik potten die voorzien zijn van een drainagegat. Bedek de bodem met een laagje hydrokorrel. Vermijd bij het watergeven dat de bloemen vochtig worden.
Heef veel last van slakken, plant hier regelmatig op controleren.
Snoeien: In mediterrane streken kan de plant het hele jaar buiten staan, hier moet hij in het najaar naar binnen om vorstvrij te overwinteren. Voordat hij binnen gezet wordt kan hij gesnoeid worden. Hij kan dan tot op het hart teruggeknipt worden, en zal in het voorjaar weer uitlopen.
Stekken: De plant kan uit zaad of door stek vermeerderd worden. Zaad geeft nogal eens variabele nakomelingen. Wordt de plant gestekt dan zijn de planten eenvormiger. Stekken gebeurt bij voorkeur in het najaar, waarbij stek van niet-bloeiende scheuten in stekgrond gestoken wordt. Gebruik van stekpoeder bevordert de beworteling en gaat de ontwikkeling van schimmels tegen. De stekken moeten op een lichte, vorstvrije plaats overwinteren en enigszins vochtig gehouden worden. In het voorjaar kunnen ze opgepot of uitgeplant worden.
Berichten over deze plant
Netty R. voegde een foto toe aan Spaanse Margriet (Osteospermum hybrides). Vrijdag 15 April 2022 om 14:18
ilse m. voegde een foto toe aan Spaanse Margriet (Osteospermum hybrides). Vrijdag 6 Maart 2020 om 21:17
Andy B.
Het is vandaag 8 januari 2018 en mijn Spaanse Margriet staat nu in bloei. Wonder te natuur :-)
Ik woon wel aan de kust, waar de temperaturen zacht zijn, maar toch, het is vandaag toch maar amper 4 graden. Maandag 8 Januari 2018 om 11:53Yvon D.
Hoe kan ik beste Margriet op stam mooi houden? In pot of in de tuin? Donderdag 23 Maart 2017 om 12:24- 1 reactie
Kiki B. beiden gaat prima, ze is niet winterhard. Donderdag 23 Maart 2017 om 21:26
Gea (Zaaisite) v. voegde een foto toe aan Spaanse Margriet (Osteospermum hybrides). Maandag 25 April 2016 om 22:14
Andy C.
Kwestie stekken van deze spaanse margriet even mijn 1e bevinding meegeven.
Gestekt vorig najaar en dit ging heel gemakkelijk. De stekken begonnen vrij vlug te 'schieten' dus het leek me een fluitje van een cent om dit voorjaar een pak nieuwe bloeiende bloemen te hebben....maar...zover zijn we dus … Lees verder » Zaterdag 6 Juni 2015 om 03:59- Bekijk alle 6 reacties »
Jeannette v. Leuk!! Zelf heb geen ervaring met stekken maar ik heber info over gevonden. Wel in het Engels: http://osteospermum.com/propag... en dit: https://www.tuinadvies.nl/tuin... Maandag 18 Mei 2020 om 17:47
Ri V. Oh dat is fijn. Ik duik er even in. Maandag 18 Mei 2020 om 18:59
Chris d. voegde een foto toe aan Spaanse Margriet (Osteospermum hybrides). Zondag 6 April 2014 om 09:35