MijnTuin.org
Wil je gepersonaliseerde informatie ontvangen over jouw tuin?
Heb je reeds een MijnTuin.org account? Aanmelden
Registreer je nu gratis!
Foto: Stinkende lis

Groeit in 35 tuinen

Latijnse naam
Iris foetidissima
Hoogte
1 - 60 cm
Kleur
Winterhard
Ja
PH
Kalkrijk
Vochtigheid
Normaal
Licht
halfschaduw
Evergreen
Bladhoudend
Planten tags

Algemene omschrijving

Algemene omschrijving

Iris foetidissima
Nederlandse naam: stinkende lis, stinkende iris
Bloeitijd: mei-juni
Bloemkleur: groenig tot bruingeel, de buitenste bloembladen verkleuren naar zacht lila

De stinkende iris wordt gewaardeerd voor zijn groenblijvende zwaardvormige bladeren die donkergroen zijn van kleur en glanzend.
Deze iris is geschikt voor een halfschaduwrijke plaats op een kalkhoudende bodem. Hij verdaagt goed een droge standplaats. De groenig bruingele bloemen, waarvan de buitenste bloembladen verkleuren naar lila, zijn niet echt aantrekkelijk te noemen en eerder armetierig.
De zaaddozen zijn echter des te meer opvallend. Zij verschijnen in de herfst. Bij het openspringen van de zaaddozen verschijnen de opvallende feloranje zaden. Bij het kneuzen van de bladeren of het afknippen van stelen verspreiden de planten een geur die met wat fantasie aan pindakaas doet denken, vandaar de naam. Die geur is maar zwak en alleen goed te ruiken als je de afgeknipte bladeren of stelen dicht bij je neus brengt. Het is geen enkel probleem om deze plant dicht bij je terras te planten.
Deze iris is een plant die het goed doet op plaatsen waar weinig planten het nog goed doen: halfschaduwrijke plaats met droge standplaats. Door de spontane vermeerdering door zaad kunnen zo fraaie, natuurlijke groepen onder bomen ontstaan.

Bron: o.a. www.tuinkrant.com  en  www.vreeken.nl

 

Onderhoud

Geen specifieke onderhoudseisen.
Eventueel de bloeistengels tijdig afsnijden indien men verder uitzaaien wil verhinderen.

Berichten over deze plant

  • Scouting Emmeloord E.Scouting Emmeloord E.
    onlangs de zaden gezaaid die ik van Wilma heb ontvangen, (nadat ze een koude periode hebben gehad) maar wat is eigenlijk de kiemtijd van de foetidissima?
    Dinsdag 24 Maart 2015 om 21:48
    •  Bekijk alle 10 reacties »
    • Scouting Emmeloord E. Scouting Emmeloord E. Hallo Wilma, ja ik ben er ook erg blij mee. Toen ik na een tijd nog steeds geen teken van leven zag vond ik dat wel jammer, zeker om jij er moeite in hebt gestopt met het opsturen ed. Maar dat is dus … Lees verder »
      Woensdag 24 Juni 2015 om 17:38
    • Graag gedaan, Erik!! Ik ben blij dat jij er zo'n geweldig resultaat mee hebt.
      En ik heb weer wat geleerd over de kiemtijd van deze iris :-)
      Woensdag 24 Juni 2015 om 17:47